het kapitalisme crashed

Zoals de afgelopen drie jaar zal het 2.Dh5-festival dit jaar rond een centraal thema worden georganiseerd. Vorige twee edities stonden in het teken van “organiseren”, dit jaar pakken we uit met “het kapitalisme crasht” als rode draad voor de inhoudelijke programmering.


Sinds in 2008 de woningmarkt in de V.S. in elkaar duikelde en de kredietcrisis uitbrak, zien we nu dat Griekenland op de rand van een faillissement staat, er opnieuw banken gered moeten worden met belastinggeld en heel de financiële wereld op haar vestingen schudt. Hierdoor is de economie langdurig in het slop geraakt. De economische bezuinigingen die de geïndustrialiseerde wereld ten gevolge van deze crisis doorvoeren, is een aanslag op een ieder van ons. In heel de wereld komen mensen op straat, ongerust over de toekomst, verontwaardigd door de gesubsidieerde hebzucht van bankiers en kwaad op het politieke systeem.

In deze woelige tijden kunnen we er gewoon niet omheen: het kapitalisme crasht, en we kunnen ons maar beter goed voorbereiden. De crash brengt zowel mogelijkheden als grote risico's met zich mee. Als we niets doen, dan zal de elite hun belangen op steeds brutere wijze verdedigen. Daarom is het belangrijk om samen te praten over wat er ons te wachten staat en over strategieën om de crash in ons voordeel uit te laten draaien.

Met deze collage willen we onze positionering toelichten en verder uitdiepen. In de eerste twee delen proberen we de stelling te onderbouwen. In de twee volgende delen illustreren we de crash van het kapitalisme aan de hand van de afbraak van de verzorgingsstaat enerzijds en de opbouw van een controlestaat anderzijds.


De integrale tekst kan hier als PDF-bestand worden gedownload


top